Tripstory

2015.már.08.
Írta: abrahamzsolti Szólj hozzá!

Agra és a Taj Mahal

Indiai kalandozások vol.4.

Szombat reggel újra korán útra keltünk és ismét meggyűlt a bajunk a helyi tömegközlekedéssel. Az agrai buszunknak 7 órára kellett volna megérkeznie az adott pontra, de még fél nyolckor se lehetett róla hallani. A rendszer ügyfélbarátságát jól leírja, hogy amikor hívtuk a társaságot, a kérdésünket halván egyszerűen letették a telefont. Végül 40 perces késéssel azért csak befutott az a busz.   

Agra

Agra a maga két millió lakójával nem számít nagy településnek Indiában. Az út mentén haladva a buszból a már megszokott kép tárult elénk: utcai árusok, kutyák, szemetet legelő tehenek és cikázó tuk-tukok.

1959884_10152782478917810_2354575960328293012_n.jpg

A busz a vörös erődnél, azaz a Red Fortnál rakott le minket. A bejáratnál egészen nagy sor várt minket. Maga az erőd hatalmas alapterületen fekszik. Az erőd a UNESCO világörökség része. Az erőd belső udvarain kisebb mókusok rohangáltak. Magát az erődöt a XI. században említik meg először. A belső udvarok bejárása után felmentünk a várfalra, hogy készítsünk pár képet. Hihetetlen kilátás tárult elénk, háttérben a folyó parton magasodó Taj Mahallal.

A Red Fort után fogtunk egy riksát és átmentünk a mini vagy baby tajhoz. A Taj Mahalhoz hasonlóan ez is egy sír emlék, a folyóparton. Rövid séta után azonban visszamentünk a tuktukhoz és a Taj Mahal felé vettük az irányt.

Taj Mahal

A tuk-tukból kiszállva hatalmas tömeg fogadott minket. Tevék, elektromos autók vitték a behárathoz a lustább turistákat. A beléptetés során mindent átvizsgáltak. Érdekes, hogy négy sorban kellett sorba állnunk: helyi nők, helyi férfiak, idegen nők, idegen férfiak. A helyieknek 20 (100 Ft) rúpia volt a belépő, míg a turistáknak pedig 750 (3500 Ft körül). Részben ennek is volt köszönhető, hogy míg a helyieknél hatalmas sorok kígyóztak, mi gyakorlatilag 5 perc alatt bejutottunk a komplexumba. A bejárat belső oldalán egy zárt belső udvarba jutottunk, melyet falak vettek körül. Balra, egy kapu felé vette mindenki az irányt. Ahogy a kapu felé közeledtünk, a közepén meg láttuk a Taj Mahalt.  

agr.jpg

A kapu mögött ott fehérlett a márvány palota, négy minaretével. A kapu és a palota között hosszú park terült el, melyet középen egy hosszú szökőkút választ el. Elindultunk hát a palota és a benne lévő sírhely felé. Itt is a bejáratnál a már jól megszokott sorokon keresztül lehetett bemenni. Maga a belső rész, meglehetősen egyszerű, középen egy sírhely melyet a látogatók körbejárhatnak. Később megtudtuk, hogy sokáig le lehetett menni a sírboltba, de kb. 20 éve lezárták a látogatók elől és egy szarkofágot helyeztek el fent, a kupola alatt. A hely szépsége mindhármunkat eléggé megérintett, tényleg gyönyörű a palota és a park. A Taj Mahalnál összesen kb. másfél órát töltöttünk, de tényleg gyönyörű volt.

agra.jpg

A Taj Mahal után beültünk egy étterembe ebédelni/uzsonnázni. Curry-s csirkét ettünk rotival (kenyérféle) és hozzá a jól megérdemelt Kingsfisher sör. Nem volt sok időnk az étteremben, hiszen 6 órakor már indult is vissza a buszunk Delhibe. Egy gyors tuktuk és máris az állomáson, majd a buszon találtuk magunkat. Delhibe 11 órára értünk.

 agra3.jpg

Happy Holi!

Indiai kalandozások vol.3.

Sziasztok! 

Kicsit megcsúsztam az élménybeszámolóval, de ma igyekszem magam utolérni :)
Happy Holi
Miután péntek hajnalban, cirka hat órás késéssel értünk Delhibe Jaipurból egyből be is vetettük az ágyunkba magunkat. Három óra alvás után hangos zenére és sikolyokra ébredtem fel. A párnát a fejemre tettem, hogy elnyomjam a külső zajokat, de hát esélytelen volt visszaaludni. Pár perc múlva Noémi már kopogott is az ajtónkon. Az arca teljesen be volt festve és csurom vizes volt. Ébredjetek, elkezdődött a Holi, mondta. Apukámat nem nagyon hatotta meg a dolog, de én belebújtam a papucsomba és félkómásan felmentem a tetőre. 
dscf3650.JPG
Amint felértem már kenték is az arcom a különböző festékporokkal. Happy Holi, mondták és már kaptam is a festéket és a vizet. A tetőn olyan 20-25-en lehettünk, Panjabi zene ment és mindenki festéket dobált a másikra. Érdekes társaság gyűlt össze, voltak oroszok, latin-amerikaiak és persze helyiek. Pár perc után előkerült a sör. A hangulat olyan dél körül ért a tetőfokára, olyan harmincan voltunk és folyamatosan kerültek elő a whiskey-s üvegek. Olyan 11 óra körül apa is feljött, bár őt megkímélték a festéstől a srácok :)
10984484_10152782478522810_4987049984588117418_n.jpg
Egy óra körül átmentünk egy másik helyszínre. A szomszédos blokk lakói az egyik sorház udvarán szerveztek egy kisebb bulit. Pincérek szolgáltak fel, zene szólt és még profi videósuk is volt. Itt összebarátkoztam egy indiai úriemberrel, aki Kanadába bútorokat importál Kínából. Éppen családlátogatóban volt itthon, Delhiben. 
A napot a szálloda tulajdonosánál fejeztük be, a lakásán. Na ez is elég szürreális volt. A turbános apósa éppen krikett meccset nézett a nappaliban, amikor megjelentünk 15-en. Érdekes volt látni, hogyan is élnek a helybéliek (bár valószínű, hogy nem egy tipikus lakásban jártunk). Maga a lakás amúgy viszonylag egyszerű volt, nem volt túl zsúfolva bútorokkal. Háromra értünk haza és miután lemostuk a több réteg festéket magunkról, kb. már újra dőltünk is be az ágyba aludni. 
Esti városnézés
Ugyancsak Noémi ébresztett minket este 7-kor. Ideje várost nézni! mondta és már indultunk is a kormányzati negyedbe. Itt megnéztük a parlamentet és az India kaput. Ez a környék sok ponton hasonlított Párizsra és a Champs Elysée-re. Hétfőn még mindenképp vissza akarok menni, hogy Motyó barátom jegybanki fotó gyűjteményét egy a Bank of India képpel gazdagítsam :) 
11026817_10152782478662810_3637136179929184910_n.jpg
Most megyek, elég fáradt vagyok, holnap újra korán kelünk, hiszen délelőtt irány az óváros, délután pedig a helyi business school-on tartok egy case interview tréninget harmad éves hallgatóknak.
Szép estét,
Zsolti
Ma megjártuk Agrát, holnapi beszámolóban írok róla :) Csodálatos volt!

Kirándulás a maharadzsák földjén

Indiai kalandozások vol.2.

 

Epp a vonaton docogunk vissza Delhibe mikozben a telefonomba potyogom a beszamolot. Eleg erdekes, elmenyekben gazdag masfel nap van mogottunk. 
Utazas Jaipurba 
Szerdan hajnalban fel otkor keltunk, hogy elerjuk a hat orakor indulo vonatunkat Jaipurba. Delhi hajnalban nagyon szurrealis volt. Az elozo nap zsongo vilagvarosa, a 10 masodperces duda ritmusan zajlo elet hirtelen egy csendes kis falura emlekeztetett. Csipos hideg hajnal volt, amelyen a tuktukon be-be csapo szello se sokat javitott. Csendben zummogve haladtunk a palyaudvar iranyaba. 
Az allomason mar erezheto volt a nyuzsges emberek ozonlottek be a palyaudvarra. A szuk keresztmetszetet a femdetektor jelentette, mely gyakorlatilag egyesevel engedte be az embereket az epuletbe. A vonatok a peronhoz nem celallomasonkent hanem vonatszamonkent voltak hozzarendelve, amely kicsit megnehezitette a keresest. Miutan megtalaltuk a vonatunk, biztos ami biztos, beultunk az elso vagonba, az elsoosztalyra (tenyleg tobben a jegyunket megnezve mondtak, hogy oda kell mennunk). 
Alig hogy elindultunk egy turbanos pincer asvanyvizet limonadet szolgalt fel a frissiben kiosztott financial times melle. Rovid olvasgatas utan a tea es a kave kovetkezett. Mivel augusztus 1 ota egyatalan nem kavezom, ezert en csak teat kertem. 
A hatalmas ablakokon kinezve eloszor Delhi kulvarosa es az azt ovezo nyomor tarult elenk a vaganyokon vizelo es mas dolgukat vegzo emberek, a szemet legelo (!) szarvasmarhak, valamint a hajnali napfenyben elfekvo disznok kepeben. Eleg lehuzo volt a forron gozolgo massala teank mellett mindezt vegignezni. 
1527007_10152782473927810_1800395037611366331_n.jpg
Alig telt el egy ora es a tajkep teljesen megvaltozott. Mezok, hegyek es csendesen nyugvo kisebb telepulesek jelentek meg a tavolban. A foldeken a munkasok eppen rozst arattak, kezzel. Ekkor erkezett meg az ellenor es kerte a jegyunket. A jegyunk alapos atvizsgalasa utan arra a kovetkeztetesre jutott, hogy rossz vagonba ultunk be. Oszinten megvallva ez annyira nem lepett meg, de hat mit lehet tenni tettem a tudatlant. Nem sok kedvunk volt atmenni a tomegbe. A kalauz szerint tiz kocsival arrebbra szolt a jegyunk, de meg mielott nagyon belemerult volna megkerdeztem h nem tud-e helyett kozelebb, had ne kelljen mar atvagni a fel vonaton (tobb szaz ember), hogy elerjuk a nekunk elrendelt ulohelyet. Jo fej volt es intezett ket egymas melle szolo jegyet a szomszed kocsiba. 
Erdekes volt ez a vonatozas, kicsit volt benne minden. Elegans teas csesze az elsoosztalyon, okosba intezkedo foellenor es a kalauz hevesen bologato fontos baratai (akik velhetoen nagyon fontos emberek lehettek, hiszen ellenorunk tobbszor megjelent naluk egy-egy smalltalkra). 
Tuk-tukkal a maharadzsak palotajaban 
Szerdan vegul 10:30-ra ertunk Jaipurba. A palyaudvarrol kilepve egybol taxis es tuk-tukos hienak rohantak meg minket. Nincs bajom a taxisokkal, egeszen addig amig tiszteletben tartjak a szolgaltatasukra vonatkozo nemleges valaszom. Na Jaipur nem ilyen hely, a bakui tukmalo taxisok legrosszabbika lebegett folyamatosan a szemem elott. 
Szoval Jaipur, a szallasunk korrekt volt, 700 rupiat (3500 HUF) fizettunk ketten egy szobaert. A recepcios nagyon segitokesz volt, egybol ajanlott is egy tuktukost ugyancsak 700 rupiaert egesz napra. Igy talalkoztunk Yusuffal a tuktukossal. 
10406997_10152782469477810_5794018063398781247_n.jpg
Yusuf jol beszelt angolul es nagyon durvan vezetett. Es akkor szerintem itt az ideje, hogy kulon bekezdest szenteljek az indiai kozlekedesi kulturanak. Apa egy ideig szamolta a kulonbozo 'furcsa' kozlekedesi eseteket, mara mar feladta. Olyanoktol hogy nem allnak meg a zebran vagy hogy oten utaznak egy ket fos motoron, az egyszeruseg kedveert most tekintsunk el. Nehany kisszines: 3 meter hosszu cukornad koteget biciklin, szembeforgommal szallito bacsi esete, vagy a kiszupert csak a vezeto ules van bent amugy alul lyukas (de ettol meg meno) sportauto tortenete. Lenyeg, ami itt kozlekedes cimen folyik az makro szintrol nezve egy hatalmas kaosz. Nem ugy ha mikro szinten vizsgaljuk a kerdest. Mindenki figyel a masikra es ha lehet, egyertelmu es kiszamithato mozdulatokat tesz a jarmuvevel. Habar minden auton van karcolas vagy tores, az elmult harom napban egy balesetet se lattunk (pedig alkalom lett volna ra boven). A nap folyaman megneztuk az osszes jelentosebb palotat a varosban (water palce, wind palace). En itt most ket elmenyt emelnek ki, az elefantolast es az Amber Fortot. 
img_1867.JPG
Izrael es Peru utan mar nagyon szerettem volna gazdagitani az allatos selfie gyujtemenyem egy uj darabbal. A jeruzsalemi teve es a macchu picchui lama utan Lucky-val a 35 eves nosteny elefanttal sikerult egy selfiet keszitenem, miutan Yusuf elvitt minket egy elefant farmra. A husz perces elefanton lovaglas elsore vicces. Mindenki azt kerdezi, hogy hogyan jutottunk fel az elefant hatara. A valasz prozai, egy rampan leresztul. Kb mint amikor a friss kenyeret szallito pekauto odaall a magasitott rampa melle es a soffornek csak ki kell tolnia a frissen elkeszitett ropogos kenyeret. Ez az elefant dolog is valami hasonlo volt, nem kellett maszni, miutan felultunk kb csak egy kotelet kellett vegig fogni biztos ami biztos. A leszallas ennel is egyszerubb volt, hiszen Lucky le tudott ulni (!), igy onnan mar csak egy nagyon kelletepnunk, hogy leszallhassunk. Par fun fact az elefantokrol: a vilag legjobb szaglasu alatta (melyet a capa es a kutya kovet), marha jo a memoriaja (10 evvel kesobb is visszatud A-bol B-be jutni, ugyanazon az utvonalon), vannak erzesei (siro elefant tortenete a youtubeon). Osszesegeben szuper volt ez az elefantolas:) 
Amber Fort a masik kotelezo folog Jaipurban amit mindenkep erdemes megnezni. Mogul uralkodok epitettek a hegyek koze. Hihetetlen eroditmeny melyet majdnem minden oldalrol hegyek vesznek korbe. Tegnap este viszonylag faradtan ertunk vissza a szallasunkra. 
img_1862.JPG
Ma delott Jaipur belvarosaban setalgattunk. A varost pink citynek is nevezik az epuletek hagyomanyos anyaga, a voros homokko utan. A varosban nagy volt a joves-menes. Az emberek szines porokat vasaroltak, viragkoszorukat keszitettek, valamint rozsebol maglyat (?) raktak keszulven a holnapi Holi fesztivalra. Ez elvileg jo buli lesz (holnap), kb mint Pesten a color run, csak emberek tizezrei fogjak egymas festekkel megdobalni. 
Vissza Delhibe 
Es hogy a mai napi bejegyzesem keretes szerkezetu legyen, ismet jojjon egy vasutas sztori. Nagyon nehezen tudtunk vonatjegyet foglalni, hiszen a holi miatt mindenki hazamegy kethetre a csaladjahoz. Ennek rendje es modja szerint a nagy nehezen lefoglalt vonatunk ot orat kesett. Az ot ora varakozas alatt ismertuk meg Jazmint, a muszlim lanyt Kashmirbol. Nagyon erdekes jelenseg volt, sokat sztorizott, igy lehetosegunk volt egy kicsit belepillantani egy helybeli gondolkodasaba. O amugy egy felvilagosultabb csaladbol jon. No, de lenyeg itt ulok a vonaton, fel egy van es meg minimum ket ora mire elerjuk Delhit. Hogy az allomasrol hogy erjuk el a szallast hajnalban meg nem tudjuk. Biztos ami biztos szereztunk egy taxi szamot. 
Holnap Holi, szerintem a kovetkezo szosszenetet holnap este kuldom. 
ui: Időközben túl vagyunk a Holin, de ez már egy külön beszámolóba kerül

Érkezés a Delhibe

Indiai kalandozások vol.1.

Éppen Delhiből írok, nem rég értünk haza az első városnéző sétánkról és az azt követő vacsoráról. Dél-Amerika után ismét lesz élménybeszámoló, ezúttal Indiából. Ha valaki nem szeretné kapni az emaileket, akkor még most szóljon J Röviden és tömören: március 3 és 11 között apukámmal túrázunk egyet Észak-Indiában, Rajastanban.

Előzmények

Még januárban gondoltam egyet, és foglaltam egy repjegyet Delhibe. Az apropót az adta, hogy unokatestvérem, Noémi április végéig kint dolgozik és szerettük volna meglátogatni. Mivel a január és a február munka szempontból is elég húzósra sikerült, ezért pont jókor jön az aktív pihenés. Az út megtervezését most se vittük túlzásba. Nagyjából belőttük a városokat (Delhi, Jaipur, Marutha, Agra), amelyeket végig akarunk járni, de jegy foglalásig már nem jutottunk el.

Utazás

Vasárnap késő este, a középiskolai problémamegoldó versenyünk döntőjét követően, hogy elkezdjem összepakolni a hátizsákomat. A felszerelést tekintve nem bonyolítottam túl a dolgot, hiszen alapvetően nyári, kényelmes városi öltözet kellet a következő kilenc napra.

A gépünk Pestről délután háromkor indult Dubaiba. Emirates-el repültünk, így elég kényelmes utunk volt. Finom ebéd, reggeli és a klasszikus fedélzeti játékok. Mondanom sem kell, hogy végig játszottam az utat. Dubaiban 4 óránk volt. Valahol ez a legrosszabb, mivel a 4 óra kevés ahhoz, hogy elhagyd a repteret, ahhoz pedig már túl hosszú, hogy unatkozz.

Reggel 9-re érkeztünk meg Delhibe „frissen és kipihenten”. Vízumügyintézés és a vámvizsgálat után már kint is voltunk, ahol Noémi kis táblával már várt reánk. Taxiba ültünk és elindultunk a szállásunkhoz.

Első benyomások

Kicsit Peru, kicsit Anglia. Anglia, mivel a boltok tele vannak angol márkákkal (pl. Cadbury), jobb oldalon van a kormány, mindenki beszél angolul (hát igen, a gyarmati múlt). Peru, mivel ez is egy fejlődő ország, látható a szegénység és nagyon sokan vannak.

img_1472.JPG

A reptérről alig értünk ki, máris egy közlekedési dugó közepén találtuk magunkat. Próbáltuk a rendszert keresni a közlekedésükben, de mindhiába. Elsőre az azerbajdzsáni autópályán szembeforgalommal hajtok fazon jutott az eszembe. Az emberek itt is keresztbe kasul rohangálnak az autópályán, 10 másodpercenként egy duda szólal meg mögötted és persze minden autón található egy-egy horpadás.  

Rögtönzött városnézés

A szobánk elfoglalása után egy jó két órányi szieszta következett, tekintettel arra, hogy az elmúlt 24 órában nem sokat tudtunk aludni. A két órás alvást követően azonban metróra szálltunk és elindultunk egy rögtönzött városnézésre. A Nehru tér/park volt a kiinduló pontunk, majd az Isckon és a Lótusz templomokat néztük meg. Lehet az én hiányosságom, de még nem nagyon sikerült áthangolódnom hindu üzemmódra. Építészeti szempontból a templomok gyönyörűek a Lótusz virágot formázó Lótusz templomhoz pont naplementekor értünk oda, így a narancssárgás fények egy egészen más megvilágításba helyezték az épületet.  A séta után, egy afgán étteremben vacsoráztunk. Elég masszívra sikerült, így eléggé el is álmosodtam :)

img_1545.JPG

Itt az ideje, letenni a lantot mára, hiszen holnap korán reggel indulunk Jaipurba, ahol két napot leszünk.

 

süti beállítások módosítása